Napenergiával működő sílift a svájci Tennában
(fotó: skilift-tenna.ch)
A klímaváltozás kérdése a téli sportok szerelmeseit jó ideje aggasztják. Elég csak az olvadásnak induló, illetve eltűnőben lévő gleccserekre gondolni. Vannak olyan síközpontok, ahol sopánkodás helyett a tettek mezejére lépnek, és környezetbarát technológiák bevezetésével kísérleteznek.
Ilyen például a 112 fős kis svájci falu, Tenna, ahol a sífelvonóra szerelt napelemekkel termelik az áramot a működéséhez. "Az 500 méteres távot átívelő csákányos liftet 2011. december 17-én helyeztek üzembe. Az átalakítás másfélmillió dollárba került, de a megtakarított energia miatt megérte a befektetést. A több mint 1800 méteres szintkülönbséggel, és erős napfénnyel rendelkező falu tökéletes helyszínként szolgált ennek a technológiának a bevezetéséhez" – írja az eXtrem.hu Bár más síterepeken is akad példa a napenergia hasznosítására, a svájci megoldás mégis egyedülálló. Mivel nem volt elég hely a lift végállomásain található házikók tetején a napelemeknek, a felvonó vezetéke fölött, egy hosszú sorban helyezték el őket.
De nem csak a svájciak ennyire környezetbarátak, amerikai és osztrák példát is találni a zöld síközpont-üzemeltetésre. Ausztriában, a Wilder Kaiser-Brixental síterepen például egy 205 méter hosszú, „Sonnenlift" névre hallgató, napenergiával működő ülőlift üzemel 2008 óta. A világon először azonban nem a fenti helyeken, hanem Amerikában, a coloradói Aspenben használtak először napenergiát síterep üzemeltetéséhez. Itt találhatóak a legmagasabban – 3658 méteren – elhelyezett napkollektorok is. Errefelé síliftet azonban nem üzemeltetnek napenergiával, inkább figyelemfelkeltő, oktatási célból telepítették az eszközöket. Például, a Little Nell nevű, öt csillagos hotel egyik luxus-lakosztályában elhelyezett mérőműszerek segítségével a vendégek megfigyelhetik, hogyan látják el energiával a lakosztályt a tetőre szerelt kollektorok. Így próbálják felhívni gazdag és befolyásos vendégeik figyelmét a megújuló energiaforrások használatának fontosságára.
(fotó: tourismuspresse.at)
Végül is igazuk lehet a népnevelő szándékkal: egyre több síterepen látni, hogy napkollektorok és napelemek használatával ügyelnek a környezetre. Legutóbb például a tiroli Axamer Lizum legmagasabb pontján fekvő Hoadl Haus éttermen láttam ilyesmit. Külön piros pont, hogy az amerikai luxus-szállóhoz hasonlóan, itt is figyelemmel lehet követni a rendszer működését a belső térben elhelyezett monitoron.