![]() |
A hó-, az időjárás-jelentések, az útviszonyok, szállás és síbérletárak alakulása mellett ugyan kinek van ideje még a devizaárfolyamot is figyelni? Tavaly ősz óta mintegy 15 százalékkal drágult az euró, ami most már nem csak nyugati pályákon, de Szlovákiában is bosszantó lehet. (Sőt, a bolgár leva árfolyamát is a Nagy Közös Fizetőeszközéhez igazítják.) Leginkább lengyel testvéreinkben bízhatunk! A Pénzcentrum cikkében van pár jó (bár nem túl eredeti) ötlet, hogy takarítsunk meg esetenként több ezer forintot egy-egy kiruccanás alkalmával - ha már egyszer bukunk a váltással.
Íme egy rövid kivonat a legfontosabb javaslatokból:
Forintban foglaljunk szállást. "Ha még nincs szállásunk lefoglalva (elenyészően tartozhatnak ebbe a halmazba), akkor érdemes egy utazási irodánál körülnézni, az ott előre forintban lefixált árak ugyanis mára már olcsóbbak lehetnek, mintha saját magunk intéznénk. Talán még a közös szállás-síbérlet kombinációra is kapunk némi kedvezményt."
Tankoljunk itthon. "Ausztriában ugyanis egy liter 95-ös benzin 0,94 euróba kerül, míg a dízel 0,96 - ez mostani árakon 270, illetve 276 forintot jelent, míg hazánkban a reggeli áremelés után is 240, illetve 251 forint körül lesz majd az átlagár. A szlovák üzemanyagfront még rosszabb, itt 295, illetve 337 forintos literenkénti árral lehet számolni."
Kölcsönözzünk itthon. "A hazai kölcsönzési díjak amúgy is jóval alacsonyabbak a pálya menti kölcsönzők díjszabásánál, a drága euró pedig csak tovább mélyíti a szakadékot. Itthon 14-15 ezer forintból már elvihető egy hétre egy pár léc cipővel, bottal együtt, de a versenykategóriájú felszerelés sem kerül több 20-22 ezer forintnál. Ezzel szemben Ausztriában egy teljes szett ára egy hétre 80 eurónál kezdődik az olcsóbb kölcsönzőkben, de nem ritkák a 300 eurós ajánlatok sem. Az utazás időpontjától függően persze érdemes lehet előre tudakozódni az interneten, a kölcsönzők is tartanak hatalmas árleszállításokat a szezonból kifelé menet."
Vásároljunk be itthon. "Bár az árak Magyarországon a tavalyi év első felében jóval rugalmasabban szöktek az égbe, mint Nyugat-Európában, a folyamat a második félévben megfordult így a korábbi arányok nagyjából stabilizálódtak. Az euró árfolyamának növekedése viszont jelentősen megdrágította a kinti életet, így a tartósabb élelmiszereket okosabb lehet egy hazai diszkontban megvásárolni az utazás előtt."
Vagyis összegezve a Pénzcentrum javaslatait: foglaljunk itthon, tankoljunk itthon, kölcsönözzünk itthon, vásároljunk itthon. Jó hogy a "maradjunk itthon" nem szerepel a listában, bár az aztán igazán költségkímélő lenne. Főleg, hogy idehaza nagyon síelni se lehet mostanában.