Fotó: Vlastula @ Flickr
Évről-évre előkerül a bukósisak viselésének kérdése. Van, aki szerint mindenhol, minden korosztály számára kötelezővé kéne tenni, és van, aki szerint úgy hülyeség az egész, ahogy van. Túl meleg, kényelmetlen, és még hülyén is néz ki. Vannak persze olyanok is, akik elismerik hogy hasznos holmiról van szó, mégis kritikusan állnak hozzá. Néhány kutatásból például az derül ki, hogy a bukósisakot viselők jóval bevállalósabbak, mint akik nem viselnek védőeszközt. „Elképesztő dolgokat művelő snowboardosokat és síelőket látok a hegyekben. Biztos vagyok benne, hogy sisak nélkül nem lennének ennyire vakmerőek. Az embereknek végre rá kéne ébredniük, hogy a bukósisak nem tesz sérthetetlenné" - mondta el a BBC News-nak Dr Mike Langran, a Nemzetközi Síbiztonsági Egyesület elnöke.
Bevallom, eddig én a 'tudok magamra vigyázni, nincs szükségem ilyen hülyén kinéző, kényelmetlen cuccra a fejemen' iskola híve voltam, de az egyre közeledő jól megérdemelt sívakációmra készülve a napokban beruháztam egy bukósisakra. (Kis kitérő: A vásárlás maga kész rémálom volt, aki jót akar, felejtse el a nagy sportáruházakat, irány a szakboltok! Hosszú órákat töltöttem a Decathlonban és a Hervisben lötyögő vagy brutálisan szoros, közepesen rusnya sisakok közt tipródva. A tandtsportban végül fél óra alatt lett egy kényelmes, könnyű, meleg, de állítható szellőzésű, dögös sisakom. Innen is csókoltatom a segítőkész, kedves eladókat.) Bár tényleg nem jellemzőek rám a nagy esések, beláttam, hogy bizonyos helyzetekben életet menthet a sisak, és ez nem ügyesség kérdése. Számos olyan baleset érhet – főként, ahol a pályák keresztezik egymást, vagy ha a pálya szélén/a felvonónál ácsorog az ember – ahol önhibánkon kívül válhatunk áldozattá. Belénk rohan egy gyakorlatlan, vagy éppen túl bevállalós síelő, és kész a baj. Ilyenkor pedig jó, ha nem közvetlenül a fejünk találkozik a másikkal, annak felszereléseivel, vagy a jeges-havas altalajjal.
Fotó: fxp @ Flickr
A veszély pedig nem elhanyagolható: az Innsbrucki Egyetem 2011-es tanulmányából kiderül, hogy a fejsérülések 74 százaléka a havas talajnak koccanástól, 10 százaléka a másokkal történő ütközésből, további 13 százaléka pedig fix tárgyaknak (fák, jelzőtáblák) csapódástól jön létre. Ugyanebből a kutatásból az is kiderül, hogy bukósisak használatával a fejsérülés esélye a felnőttek esetében 35 százalékkal, gyerekek esetében 59 százalékkal csökkenthető. Persze az is igaz, hogy egy átlagos napon ezer síelőből csak 1-2, ugyanennyi snowboardosból pedig csak 2-4 sportoló sérül meg. Ezek között pedig a fejsérülések aránya csupán 15 százalék. Viszont ha pont beleesünk ebbe az arányba, annak nagyon csúnya vége tud lenni, ezért szerintem jobb félni, mint megijedni.
Ti viseltek sisakot síeléshez vagy snowboardozáshoz? Ha igen, hol vettétek? Osszátok meg a legtutibb lelőhelyeket! Esetleg hülyeségnek tartjátok? Ha egy esésnél a bukósisak mentette meg a kobakotok épségét, vagy épp ellenkezőleg: az áll alatti szíj kis híján megfojtott, írjátok meg Hütte anyónak!