![]() |
A sízés veszélyeiről keringő legendáknak járt utána a Sports Health magazin novemberi-decemberi számában megjelent tanulmány. Robert J. Johnson, a Vermonti Egyetem professzora és munkatársai síbalesetekhez kapcsolódó hiedelmeket vizsgálták statisztikák tükrében.
Rögtön az elején a veszélyességet elemezték - itt nekünk áll a zászló. A halálos balesetek számát tekintve nagyjából az autózás és a kerékpározás közé esik a sízés (amiben már eleve furcsa nekem, hogy az autózás statisztikáit tekintve veszélyesebb mint a bringázás. Arról nem beszélve, hogy ugye a törött, kificamodott lábakat nem jegyzi a krónika, na de ne akadékoskodjunk, örüljünk inkább, hogy a sízés mellett szólnak az érvek!)
Nem örülhetnek viszont a síoktatók, ugyanis a felmérések szerint attól, hogy valaki profi síleckéket vesz, még nem fog kisebb kockázattal síelni vagy ügyesebben megelőzni a balesetet.
Vannak olyan vélekedések, hogy a gyerekeknek nem érdemes drága védőfelszerelést venni, mert a fiatal csontok kevésbé törnek, inkább hajolnak. Ha hallottuk volna, sürgősen felejtsük el, a gyerekek vannak kitéve leginkább a balesetveszélynek, rájuk kell leginkább gondolni. Például abban, hogy a lábuk ne lötyögjön a cipőben ("egy-két számmal nagyobbat veszek úgyis belenő"), mert akkor sokkal könnyebben sérülnek meg.
Sajnos - bármilyen furcsa, a tanár úr azt állítja -, a testedzés és a felkészítő gyakorlatok sem csökkentik a sérülésveszélyt.
És az sem igaz, hogy a saját felszerelés garanciát jelent. A prof szerint a kölcsönzött cuccokat folyamatosan ellenőrzik, míg a saját csak a szezon elején szoktuk.
Hm, hm...
Akinek más a tapasztalata, kommentelje ide, vagy akár írja meg bővebben e-mailben, hogy kiposztolhassuk!
[via: www.firsttracksonline.com, fotó: Lars Plougmann]