Kezdők a pályán (Fotó: Inghams.co.uk)
Hütte Anyó levelet kapott: "A párommal régóta szerettük volna kipróbálni a síelést, korizni is szeretünk, túrázni is. Most először tudunk rá időt / pénzt szánni, hogy talán ebben a szezonban kipróbáljuk, ugyanakkor nagyon sok kérdésünk van. Utazási irodákat nem pártoljuk, nagyon sok kellemetlen élményünk van, és általában dupla áron dolgoznak" – írta László nevű olvasónk. Kérdéseire saját tapasztalatainkból igyekszünk válaszolni, de akinek van jobb ötlete, ne tartsa magában, kommentbe vele, segítsünk együtt a téli sportokkal most ismerkedőknek!
- Melyik vidékeken nézelődjünk? Nem kell nekünk nagy pálya, a megfizethetőség és a jó oktatás többet számítana. Ugyanakkor nem egy 100 méteres normafai pályát szeretnénk, hanem ahol van infrastruktúra, felvonó, hütte, szép kilátás. Persze ha van valami nagyobb pálya, az se baj, ki tudja milyen gyorsan tanulunk.
Bár korábban nem voltunk túl nagy barátai a hazai sípályáknak, idén februárban két napot töltöttünk el a hazai síelés népszerűsítéséért harcoló, szimpatikus szakértőkkel, és megértettük kinek, mire lehetnek jók ezek a helyek. Ahogyan az akkori élménybeszámolónkban is olvasható, az első csúszásokra, és a felvonók megismeréséhez tökéletesen jók a hazai pályák. Az első időszak úgyis arról szól, hogy az ember meglepődik, mennyire csúszósak is azok a lécek, és a felvonózásnak is el kell sajátítani a technikáját.
(Kisgyerekként életem első síelésén egyszerűen nem bírtam felfogni, miért nem lehet ráülni a tányéros felvonóra – egy teljes hét kellett, hogy megértsem, hogyan kell magam vonszoltatni. Ezért pont kár volt szegény apámmal Szlovákiáig utazni, aki egy hétig gyalogolhatott fel velem a Kis-Csertovica pályáján, mert minden alkalommal kiestem a felvonóból és nem voltam hajlandó visszaszállni. - mimi)
Meglepően alpesi, pedig itthon van! (Fotó: Síaréna, Eplény)
Ha meggyőző volt a fenti érvelés, és totál kezdőként az első órákat (megfelelő hóviszonyok esetén, persze) Magyarországon vennétek, nekünk a mátraszentistváni Síparkkal és az eplényi Síarénával vannak jó élményeink. Mindkét helyen lehet (tapasztalataink szerint jó minőségű) felszerelést bérelni, befizetni oktatásra, és bár tény, hogy egyik sem egy Ausztria, de kicsiben minden megvan, amire egy teljesen nulláról kezdőnek szüksége lehet – még hangulatos hegyi éttermek is.
Aki mégsem szeretné itthon megalapozni a tudását, vagy az alapok birtokában egyel komolyabb pályát keres, Ausztriában és Szlovéniában érdemes körülnézni. (Biztosan vannak szuper helyek Szlovákiában is, de ott a kilencvenes évek óta nem síeltünk, és az akkori emlékek inkább viccesek, mint jók az infrastruktúra állapotával kapcsolatban – de reméljük kommentben majd megcáfoltok!)
Rogla (Fotó: Siberlet.com)
Szép kis-közepes pályákért irány Szlovénia! A szlovén síterepek minőségben simán felveszik a versenyt az osztrákokkal, csak kisebb pályarendszerekre kell gondolni. Ezzel párhuzamosan az árak is sokkal barátságosabbak itt. Közelsége miatt Maribor Pohorje lenne a kézenfekvő (Budapesttől csupán 342 kilométerre van) de a hegytetőről induló, viszonylag szűkös erdei részek miatt teljesen kezdőknek mi nem annyira ajánlanánk (és a kilátás is inkább csak este, a város fényei miatt szép).
A kicsit távolabb, de még mindig nem vészes távolságban (Budapesttől 379 kilométerre) fekvő Rogla azért lehet jó választás, mert itt a hegy tetején több pályaszállás közül válogathatunk, a pályák pedig a tetőről körülbelül a hegy derekáig érnek, így kezdőként is folyamatosan a hegyen vagyunk. (Sok más pályarendszerrel ellentétben, ahol a kezdők pályái lenn vannak a libalegelőn, és a hegycsúcsokat max. a társaság gyakorlottabb tagjainak fotóin láthatják az itt gyakorlók.)
Kranjska Gora (Fotó: Penzion-livada.si)
Számunkra a legszebb, leghangulatosabb, leginkább alpesi életérzést nyújtó szlovén pálya egyértelműen Kranjska Gora – de ez már 540 kilométerre van a magyar fővárostól. Ami miatt mégis megéri eljönni ide, az az idilli alpesi városka fölé magasodó havas hegycsúcsok látványa, és az egész környék hangulata. Hosszú évekig volt a törzshelyünk, aztán már kevésnek éreztük azt a húsz kilométernyi sípályát, amit itt találtunk. A sípályák gyakorlatilag a kisvárosban érnek véget, az egészen kezdőtől a FIS minősítésű verenypályáig mindenfélét találni itt. A pályák aljában hangulatos éttermek és napozóágyak sorakoznak, ahol kipihenhetjük a síelés fáradalmait. A településen az elmúlt években rengeteget fejlesztettek, több új szálloda is épült.
Nagy pályarendszerek? Ausztria! Nyilván nem mondunk újat vele, hogy Ausztria tele van zseniális, és hatalmas síterepekkel. Tirolba konkrétan szerelmesek vagyunk, legyen szó az óriási SkiWelt Wilder Kaiser/Brixentalról, az Innsbruck környéki olimpiai sírégióról vagy éppen Zillertal elképesztő panorámájú és változatosságú pályáiról. De kezdőknek mégsem ajánlanánk, mert messze is van, az ekkora terepekre brutálisak a bérletárak, és az embernek csak a szíve fáj, hogy nem tudja kihasználni a rengeteg lehetőséget.
Schladming-Dachstein régió (Fotó: Skiamade.com)
Ha kezdőként mindenképpen bazinagy pályarendszerben gondolkodik valaki, annak a Budapesttől 490 kilométerre fekvő Schladming-Dachstein sírégiót ajánlanánk. Egyrészt, mert a síelésen kívül tök jó egyéb programok vannak: Schladming kisvárosa hangulatos esti sétákra csábít, a Dachstein-gleccseren jégpalota, szédítő kilátó és egyéb érdekességek várják a kirándulókat, Hochwürzenen éjszakai szánkózás is van, Salzburgba pedig akár vonattal is el lehet menni várost nézni. Totál kezdők a Rohrmoos nevű részen asztallap simaságú pályákat és pályaszállásokat találnak, ha pedig jobban megy a síelés, a 123 kilométernyi sípályából biztosan lesz olyan, ami megtetszik.
- Milyen felszerelést nézzünk? Nem nagyon merek vásárolni, a bérlésnél meg nem tudom milyen állapotú felszerelések vannak (mondjuk a bérelt korik elég tragikusak tudnak lenni).
Körülbelül húsz éve síelünk, és ebből tízet bérelt cuccal nyomtuk végig. Eleinte brutálisan leharcolt, ezer éves iskolai sítáboros felszereléssel, később nagyobb budapesti síkölcsönzőkből vittünk magunkkal lécet, botot, cipőt. Ahonnan anno béreltünk, már bezárt, itt viszont vettünk már síeléshez kiegészítőket, nagyon kedvesek voltak velünk az üzletben, és bérlési lehetőség is van úgyhogy őket tudjuk ajánlani. Vásárláshoz az outlet termékek között érdemes körülnézni, de szerintünk elsőre jobb bérleni. Ha pedig valaki nem akar cipekedni, általában minden pályánál van kölcsönző – ahogyan már említettük, Mátraszentistvánon és Eplényben is jó tapasztalataink voltak a kapott eszközökkel – és Ausztriában sem a leharcolt léceket adják ki a bérlőknek. De az erősen valószínű, hogy odakint sokkal drágább lesz bérelni, mintha itthonról vinné az ember.
A felszerelés beszerzésekor a bukósisakról se feledkezzünk meg! (Fotó: Onthesnow.com)
- Később szeretnek sífutni is, de még azt sem tudom, hogy ezekhez külön léc kell-e.
A sífutásban sajnos nem vagyunk otthon, de az biztos, hogy teljesen más léc, kötés és cipő – és teljesen más technika – szükséges, mint az alpesi sízéshez. A Bozsik sífutóiskola megfelelő hóviszonyok esetén a Normafánál szokott edzéseket tartani, és vannak szlovén és osztrák táboraik is. Bár még nem próbáltuk, azt hallottuk, Bad Mittendorf a sífutók paradicsoma. A panorámás terepeiről híres Ausseerland-Salzkammergut régió több mint 200 kilométer hosszú sífutó pályahálózatába ezen a ponton kezdők is könnyedén bekapcsolódhatnak.
- Mit próbáljunk ki, a síelést vagy a snowboardozást?
Mivel hosszú évek óta a síelők táborát erősítjük, a snowboardozás nekünk is csak egy távoli, csábító alternatívát jelent, amivel mindig is szemeztünk, de sosem próbáltuk.
Pihenő pozíció (Fotó: Yellowsnowcone.net)
Amiben előnyt érzünk síelőként a snowboardosokkal szemben, azok a következők:
- Síléccel könnyebb megállni, ha kifújnánk magunkat – a snowboardosok, ha pihenni akarnak, vagy megbeszélni valamit a többiekkel, általában vagy ülnek, vagy térdelnek a pályán.
- Síléccel könnyebb felvonózni – a snowboard kötéséből általában fél lábbal ki kell lépni minden hegyre feljutáskor.
- Síléccel olyan enyhe lejtésű helyen is át lehet csúszni, ahol a snowboardosok megállnak és vagy lecsatolnak és átsétálnak, vagy belekapaszkodnak síelő barátaikba, akik átvonszolják őket a problémás szakaszokon.
De a fentiektől függetlenül nagyon menőnek tartjuk a snowboardot, így reménykedünk, hogy kezdőként mi is kapunk pár tippet az olvasóktól.
Most rajtatok a sor! Tudtok jobb síterepet kezdőknek? Profi snowboardosok vagytok? Tudtok tuti kölcsönzőt? Írjátok meg!